
De ACM gaat niet zelf een instrument ontwikkelen om in het kader van netneutraliteitsregels internetsnelheden te meten. De telecomtoezichthouder sluit zich aan bij een meetsysteem dat de Europese toezichthouder Berec aan het ontwikkelen is. Dat laat de ACM weten in reactie op vragen van Telecompaper.
Het is volgens een woordvoerster van de ACM de verwachting dat Berec het meetinstrument eind 2019 beschikbaar zal stellen aan de EU-landen die hiermee willen werken. Daar valt dus ook Nederland onder. De ACM zal alvast voorbereidingen treffen om de meetmethode daarna vlot te kunnen implementeren. In het netneutraliteitsverslag 2017 had de ACM ook al laten weten te kiezen voor aansluiten bij Berec.
Controleren in kader netneutraliteit
De ACM liet in augustus 2017 weten dat het de snelheden van internetverbindingen wil gaan meten, om te bepalen of aanbieders zich houden aan de regels van netneutraliteit. Het is verboden om diensten op internet te blokkeren of te vertragen. Het was de bedoeling dat de meetmethode eind 2017 klaar zou zijn.
De Europese verordening van netneutraliteit is op 30 april 2016 ingegaan. Vanaf dat moment geldt de Europese definitie van netneutraliteit. Transparantie over snelheden is daarvan ook een onderdeel. Om de regels goed te kunnen controleren, heeft ACM een methode nodig om de internetsnelheden in de gaten te houden.
Samenwerking binnen Berec
ACM keek eerst of ze een methode gingen inkopen, maar uiteindelijk werd besloten binnen Berec samen te werken. De methode bevat criteria waarmee toezichthouders rekening kunnen houden bij het ontwikkelen van een eigen meetsysteem of bij het certificeren van een meetsysteem van een derde partij.
Gezamenlijke meetmethode netwerkkwaliteit
EU-telecomregulator Berec is eind juni ook begonnen met een publieke consultatie over de parameters voor het meten van de kwaliteit van mobiele netwerken. De telecomtoezichthouders zijn het onderling eens geworden over deze richtsnoeren.
Berec is in 2017 begonnen met het ontwikkelen van een gemeenschappelijke standaard voor het meten van netwerkkwaliteit. De voorgestelde normen zijn ontwikkeld om als leidraad te dienen voor nationale regelgevende instanties die de kwaliteit van lokale mobiele netwerken willen beoordelen om het publiek te informeren.
De richtsnoeren betreffen technische specificaties voor het monitoren van mobiele dekking en het modelmatig voorspellen van dekking. Berec heeft ook eisen opgesteld voor de vorm en inhoud van de informatie die bestemd is voor eindgebruikers.