Uitbraak coronavirus zorgt in tweede kwartaal voor vertraging in de groei van het aantal Nederlandse mobiele abonnees

Nieuws Algemeen Nederland 17 AUG 2020
Uitbraak coronavirus zorgt in tweede kwartaal voor vertraging in de groei van het aantal Nederlandse mobiele abonnees

De Nederlandse mobiele operators hebben te maken gekregen met een opmerkelijke vertraging in de klantengroei in het tweede kwartaal van 2020, doordat de verkoopactiviteit werd verstoord door de beperkingen vanwege de corona uitbraak. T-Mobile trok de meeste nieuwe particuliere klanten, terwijl KPN abonnees bleef verliezen en Vodafone slechts met 2.000 aansluitingen groeide in het tweede kwartaal, zo blijkt uit cijfers van Telecompaper.

De onderliggende trends blijven vergelijkbaar met die van de afgelopen kwartalen, maar met een opmerkelijke neerwaartse trend in het aantal netto-toevoegingen. T-Mobile groeide met 55.000 abonnees, wat vertraagde van meer dan 70.000 netto-toevoegingen in het eerste kwartaal van 2020 en het tweede kwartaal van 2019. Het grootste deel hiervan waren postpaid-klanten, terwijl T-Mobile ook 5.000 prepaid aansluitingen erbij kreeg, mogelijk dankzij het aanbod van gratis simkaarten voor zorgmedewerkers. De operator bleef marktaandeel winnen en was eind juni goed voor meer dan een derde van de particuliere abonnees.

De groei van Vodafone vertraagde tot een netto groei van 2.000 particuliere abonnees in het tweede kwartaal, vergeleken met 37.000 in het voorgaande kwartaal en 6.000 in dezelfde periode een jaar eerder. Vodafone groeide met 58.000 postpaid-abonnees, terwijl 56.000 aansluitingen verloren gingen op de prepaidmarkt. De operator zei dat het in het tweede kwartaal een aanzienlijke vertraging op de B2B-markt zag, doordat de beperkingen door de corona uitbraak de activiteit verminderden, en de netto-toevoegingen in het bedrijfssegment halveerden.

Het beeld was meer gemengd bij marktleider KPN, die nog steeds de effecten voelt van zijn merkconsolidering en prijswijzigingen. Het totale klantenbestand, inclusief zakelijke en consumentenklanten, daalde met 2,1 procent op jaarbasis tot iets minder dan 6,5 miljoen. De operator wist de daling van het aantal mobiele consumentenklanten af te remmen tot 38.000 (-1.000 postpaid, -37.000 prepaid), terwijl het bedrijfssegment voor het vierde opeenvolgende kwartaal een positieve groei liet zien, met 11.000 netto-toevoegingen. KPN zei dat de cijfers werden ondersteund door de vraag naar zijn nieuwe unlimited-data abonnement en nieuwe prijzen bij zijn Simyo-merk.

"KPN vertoont tekenen van stabilisatie in de daling van het aantal klanten, hoewel de cijfers enigszins vertekend kunnen worden door de verminderde verkoopactiviteit in de markt in het tweede kwartaal", zegt Alejandra van de Roer, senior onderzoeksanalist voor de mobiele markt van Telecompaper. "Nieuwe klanten op de mobiele markt komen nog steeds voornamelijk uit FMC-pakketten en nu dit segment het punt van verzadiging begint te naderen, zal KPN op zoek moeten gaan naar andere bronnen van groei."

Bovenstaande cijfers zijn gebaseerd op Telecompaper's Dutch Mobile Operators Q2 2020 rapport, dat in september wordt gepubliceerd. Het kwartaalrapport biedt een volledige analyse van alle KPI's en trends op de mobiele markt, inclusief een omzetprognose voor vijf jaar. Neem contact op met research@telecompaper.com om een ​​exemplaar van de laatste editie van het rapport te bestellen of een marktanalyse op maat te ontvangen.

Gerelateerde artikelen