
Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) maakt bekend dat het heeft besloten dat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) de markt voor zakelijke glasvezelnetten in de periode 2016-2018 niet hoeft te reguleren. Deze uitspraak is definitief, het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) is de eindrechter in deze zaak.
Ook in de vorige reguleringsperiode was deze markt ongereguleerd. Volgens ACM is de markt in de tussentijd niet zodanig veranderd dat er nu wel een risico zou bestaan op aanmerkelijke marktmacht van KPN. Het CBb is het daarmee eens.
Eurofiber kan goed concurreren met KPN
Belangrijke reden daarvoor is dat Eurofiber, de voornaamste concurrent van KPN op deze markt, betoogt dat zij nog steeds goed met KPN kan concurreren. Regulering zou er volgens Eurofiber toe leiden dat KPN verplicht lage prijzen zou moeten hanteren, waardoor zij zelf uit de markt zou worden gedrukt.
Marktanalysebesluit stamt uit 2016
Op 1 september 2016 heeft ACM het marktanalysebesluit met betrekking tot de wholesalemarkt voor (fysieke) toegang tot glasvezelnetwerken (FTTO) die zijn aangelegd naar locaties van zakelijke eindgebruikers genomen. Vodafone, Tele2, T-Mobile en een samen optrekkend consortium van negen andere partijen hebben tegen het besluit beroep ingesteld, waarover nu uitspraak is gedaan.
ACM maakte destijds bekend dat het geen eisen en voorwaarden stelt aan eigenaren van zakelijke glasvezelnetwerken om hen op die manier te dwingen hun netwerk open te stellen aan andere bedrijven. De markt voor toegang tot zakelijke glasvezelnetwerken hoefde niet gereguleerd te worden, omdat er voldoende concurrentie is. Dit concludeert ACM in haar definitieve marktanalysebesluit, nadat het in april 2016 een soortgelijk bericht de wereld instuurde.