EU en VS dicht bij nieuwe Safe Harbour-overeenkomst

Nieuws Algemeen Europa 27 OCT 2015
EU en VS dicht bij nieuwe Safe Harbour-overeenkomst

De Europese Unie en de Verenigde Staten zijn het op hoofdpunten eens over een nieuwe Safe Harbour-overeenkomst inzake de overdracht van gegevens van EU-burgers naar de VS. Dat heeft Europees Commissaris voor Justitie Věra Jourová gemeld in een toespraak aan een commissie van het Europees Parlement.

Volgens Jourová komt de Europese Commissie binnenkort met een inventarisatie van de gevolgen van de uitspraak van het Europese Hof van Justitie over de oorspronkelijke Safe Harbour-overeenkomst. Deze werd begin oktober ongeldig verklaard door het hof. Deze inventarisatie moet bedrijven meer duidelijkheid geven, totdat de nieuwe overeenkomst actief is.

De Europese Commissie kwam in 2013 al met een reeks aanbevelingen voor het verbeteren van de Safe Harbour-overeenkomst. Samen met de uitspraak van het hof vormen deze aanbevelingen de basis voor de onderhandelingen met de VS. Een belangrijk onderdeel van deze besprekingen is het uitbreiden van het verdrag met effectieve toezichtmechanismen.

Volgens Jourová komen de VS hier aan tegemoet door het implementeren van een beter toezicht op de naleving van het verdrag door het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken, betere samenwerking met toezichthouders in Europa en het voorrang geven aan klachten van de Federal Trade Commission. Dit zorgt ervoor dat het systeem zelfregulerend wordt en gehandhaafd wordt door middel van sancties, aldus Verouva.

De Europese Commissie is het op hoofdpunten eens met de VS over deze onderwerpen, maar onderhandelt nog over de precieze invulling om te kunnen voldoen aan de eisen van het Europese Hof van Justitie. De nieuwe Safe Harbour-overeenkomst zal jaarlijks geëvalueerd worden, inclusief de uitzonderingen voor opsporingsdiensten en nationale veiligheid.

Gerelateerde artikelen