
5G zal eind 2020 voor het eerst zijn opwachting maken op de IoT-markt. Dat schrijft analistenbureau Berg Insight in een rapport. De eerste 5G IoT-modules zullen dit jaar beschikbaar komen voor ontwikkelaars, waardoor early adopters de eerste IoT-apparaten kunnen maken op basis van de beschikbare 5G-standaarden.
Op basis van de ervaring met eerdere introducties van nieuwe normen, zal 5G volgens Bergh Insight niet direct impact hebben. Het bureau voorspelt dat 5G in 2023 goed is voor iets minder dan 3 procent van de totale installed base van mobiele IoT-apparaten.
Relevantie 5G voor IoT nog beperkt
"5G heeft nog een lange weg te gaan voordat het een mainstream-technologie voor cellulaire IoT kan worden", licht Tobias Ryberg, Principal Analyst en auteur van het IoT 5G-rapport. "Net als bij 4G toen het voor het eerst werd geïntroduceerd, gaat de eerste versie van 5G vooral over het verbeteren van netwerkprestaties en datacapaciteit. Dit is alleen relevant voor een kleinere subset van IoT-applicaties met hoge bandbreedte, zoals connected cars, beveiligingscamera's en industriële routers."
De echte commerciële doorbraak zal niet gebeuren voordat grootschalige machinetype communicatie (mMTC) use case zijn geïmplementeerd in de 5G-standaard." mMTC is bedoeld als een evolutie van de LTE-M / NB-IoT-verbeteringen aan de 4G-standaard. Omdat NB-IoT nog maar net begint te verschijnen in commerciële producten, is er geen onmiddellijke vraag naar een opvolger. In de loop van de tijd zullen mobiele netwerken van de vijfde generatie echter noodzakelijk worden om de verwachte exponentiële groei van IoT-verbindingen en dataverkeer aan te kunnen.
Veiligheid belangrijk groeigebied
Het rapport identificeert veiligheid als een gebied waar 5G cellulaire IoT al in de vroege jaren van het volgende decennium een grote impact kan hebben. "5G maakt de inzet van netwerken met hoge dichtheid van AI-ondersteunde beveiligingscamera's mogelijk om alles van beveiligde voorzieningen naar nationale grenzen of hele steden te volgen", aldus Ryberg. "Hoe deze technologie wordt gebruikt en door wie zal waarschijnlijk een van de meest controversiële kwesties in het volgende decennium worden."