
Technologiegiganten zoals Facebook en Google zijn zo dominant geworden dat het opdelen ervan misschien nodig is om nieuwe uitdagers een kans te geven. Dat stelt Tim Berners-Lee, beschouwd als een van de grondleggers van het huidige internet, in een interview met Reuters.
Volgens Berners-Lee heeft de internetrevolutie sinds de jaren negentig een groepje met name Amerikaanse bedrijven voortgebracht die samen meer financiële en culturele invloed en macht hebben dan de meeste soevereine staten. Zo zijn Apple, Microsoft, Amazon, Google en Facebook samen goed voor een marktkapitalisatie van USD 3,7 biljoen, gelijk aan het Duitse BNP in 2017.
De Britse computerwetenschapper Berners-Lee, die in 1989 het wereldwijde web (www) bedacht, stelt teleurgesteld te zijn over de huidige staat van het internet, na vele schandalen over dataverlies, misbruik van gebruikersgegevens en het verspreiden van haatberichten en nepnieuws.
Te grote marktdominantie
De computerwetenschapper vreest voor een dusdanige dominantie van enkele bedrijven, dat het vrijwel onmogelijk is voor nieuwkomers om nog een echt positie van enig belang op de online wereld te krijgen. Opbreken is dan de enige remedie. Tegelijkertijd verwacht Berners-Lee dat zelfs de grootste internetconcerns ingehaald kunnen worden door alle snelle technologische ontwikkelingen.