
De rechtbank Rotterdam heeft uitspraak gedaan in het beroep van KPN in de zaak rond tarieven die KPN rekende voor het afwikkelen van het verkeer naar het eigen mobiele netwerk van KPN. KPN rekende voor een aantal andere telecomaanbieders een toeslag voor gespreksafgifte; het doorzetten van gesprekken van die aanbieder naar een eindgebruiker van KPN mobiel. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft het bedrijf op 12 maart 2019 een sanctie opgelegd.
KPN rekende voor een aantal telecomaanbieders een toeslag voor gespreksafgifte, het doorzetten van gesprekken van die aanbieder naar een eindgebruiker van KPN. Het betreft de dienst Premium Transit Connect Service, die wordt afgenomen door kleinere telecomaanbieders. Via deze dienst biedt KPN vaste gespreksafgifte, mobiele gespreksafgifte en transit aan over één IP-interconnectie. Bij de mobiele afgiftetarieven berekende KPN een toeslag.
Rechtbank houdt vast aan tariefplafonds
KPN rekende voor een aantal andere telecomaanbieders een toeslag voor gespreksafgifte van die aanbieder naar een eindgebruiker van KPN mobiel. De ACM oordeelde dat KPN zich diende te houden aan het maximumtarief dat hiervoor geldt en heeft daarom een last onder dwangsom opgelegd. De rechtbank Rotterdam heeft de ACM in het gelijk gesteld.
De ACM ziet toe op maximumtarieven voor zowel vaste als mobiele gespreksafgifte. KPN is van mening dat zij gerechtigd was om, bovenop dit maximumtarief, een toeslag in rekening te brengen. De rechtbank Rotterdam stelt dat het tariefplafond van toepassing is op de specifieke dienst van KPN. De tariefplafonds hiervoor, zorgen ervoor dat consumenten niet te veel betalen wanneer zij doorverbonden worden door telefonieaanbieders.
De regulering volgt uit het marktanalysebesluit vaste en mobiele gespreksafgifte van 2017. In dit besluit worden onder andere de maximumtarieven vastgesteld die telecomaanbieders elkaar in rekening mogen brengen voor het afgeven van gesprekken naar elkaars gebruikers. Iedere aanbieder van deze dienst heeft een monopolie op zijn eigen netwerk. Zonder regulering kan dit nadelig uitwerken voor eindgebruikers.